Poświęcenie przedszkola » PRZEDSZKOLE Sióstr Niepokalanek im. Jana Pawła II w Nowym Sączu

Poświęcenie przedszkola

W sobotnie popołudnie 27 sierpnia ks. Bp Wiktor Skworc dokonał poświęcenia. Był piękny dzień – ks. Bp przyjechał od strony ul. Królowej Jadwigi, gdzie czekały Siostry oraz nauczycielki z przedszkola. W kaplicy wypełnionej po brzegi czekała reszta. Oratorium, chórek, korytarze – wszędzie rodzice i dzieci: na kolanach, w ławkach, na przejściach. Myślę, że nawet w czasach, kiedy tu była parafia – to miejsce nie widziało tyle dzieci – były te, które zostały zapisane do przedszkola i ich rodzeństwo.
Mszy św. nie było. Uroczystość uświetnił mały zespół dzieci z Krynicy ze szkoły podstawowej.
Przemówienia były trzy:
– s. Macieja – mowa powitalna
– pani Prezydent Miasta – mowa pochwalna, oraz wręczenie prezentów: obraz Ojca św. Jana Pawła II (kupiony i poświęcony w Rzymie w dniu beatyfikacji) oraz zabawki
– ks. Biskup – dłuższa przemowa o roli wychowania od najmłodszych lat.
Wszystkim przemowom wtórowało gaworzenie trzylatków (prawie 80) i tych jeszcze w powijakach, oraz ciche spacery po kaplicy czterolatków.
Część II – to poświęcenie przedszkola od strony chórku, a więc najpierw sala gimnastyczna (jeszcze nie całkiem wyposażona) potem salka czterolatków, następnie salki z bajecznymi mebelkami, przylegające do tarasu z zielonąsztuczną trawą, wreszcie trzy umywalnie: pomarańczowa, waniliowa i zielona – każda w swym rodzaju piękna. Na koniec zejście do szatni. Ta jednak najbardziej kolorowa i najbardziej reprezentatywna: trzy częściowa – w kolorze morskim z rybkami, krabami, meduzami … oraz pływającą arką Noego. Sam Noe – młodzieniaszek – króluje nad tym światkiemzwierzęcym i wypuszcza gołębicę, która jak wiemy, wróci z gałązką oliwną… Wszystkiemu patronuje barwna tęcza.
Część III to posiłek. Ks. Biskup, księża i zaproszeni goście dostali obiad w internackim refektarzu. Rodzicie i dzieci mieli przygotowane ciasteczka i picie z rurką na szkolnej sali gimnastycznej. Wielkim powodzeniem cieszyły się pierniczki bajkowe przygotowane przez ciastkarnię, ale jeszcze większą atrakcją okazały się drabinki gimnastyczne, które bardzo szybko zapełniły się dziećmi.

A zaproszeni goście to pani Prezydent Miasta – Bożena Jawor, dwaj Radni, przedstawiciele grup remontowych, inżynierowie od projektów budowlanych, elektrycznych, pożarniczych, parkingowych oraz kamieniarzy i brukarzy, a także Sanepid, Zabytki, przedstawiciele Banku, i przedszkoli… (sM)